
Най-разпространените здравни митове и как да ги разпознаем
Съществуват множество източници – уебсайтове, блогове, списания, групи в социалните мрежи и др., които, водени от един или друг мотив, поднасят на аудиторията си заблуждаваща и откровено невярна информация. Тук ще се спрем на някои от най-често срещаните митове, свързани със здравето.
Отслабване
Медиите и социалните мрежи изобилстват от реклами, които обещават „чудодейно“ отслабване на всеки, който следва даден специален режим или пък приема някакъв конкретен продукт. Причина за това е, че много хора страдат от наднормено тегло или затлъстяване. Често те са изпробвали различни начини да намалят теглото си и при неуспех или нетраен успех изпитват разочарование и отчаяние. Това ги прави много податливи да изпробват нови за тях методи и да се доверят на съвети, които могат да бъдат опасни.
Ставни болки
Друг проблем, който е много широко разпространен, особено сред възрастното население, са болките в ставите. Те ограничават подвижността на страдащите и понижават качеството им на живот. При възрастните хора най-честа причина за тези болки е механичното износване на ставите, което се повлиява много трудно от каквито и да било терапевтични мерки. Това обаче не спира различни производители да генерират заблуждаващи реклами, в които възрастни хора хвърлят бастуните си, започват да тичат, да скачат, да изкачват планински върхове и др.
Хронични заболявания
Съществуват хронични заболявания като захарен диабет, бронхиална астма и др., които днес медицината е способна да контролира доста успешно, но, все пак не и да ги излекува. Различни източници обещават, че ще постигнат именно това и, че ще освободят хората от нуждата да приемат лекарства. Това може да има много сериозни, дори животозастрашаващи последици.
Лекарства и хранителни добавки
Много често хората не правят ясна разлика между лекарствените продукти – с или без лекарско предписание – и хранителните добавки, които могат да се закупуват от всички свободно. Единствената прилика между тях е, че се произвеждат във фармацевтични заводи и се продават в аптеки. Като цел на приложение, съставки, дози и административна регулация това представляват различни продукти и не е коректно да се очаква хранителните добавки да имат ефект, сравним с този на лекарствата. Въпреки това, често тези понятия умишлено се размиват, за да се заблуди потребителят, което, освен икономическа вреда, може да има и негативен ефект върху здравето.
Ако страдате от даден здравословен проблем или смятате, че имате повишен риск от развитие на някакво заболяване – консултирайте се с лекар. Не разчитайте да се самоинформирате от съмнителни източници, особено ако не сте специалист в тази сфера.
Научно базирани факти за здравето
Медицината днес e базирана на доказателствата. Тези доказателства идват от клинични проучвания, които са извършени сред подбрана популация от хора с даден проблем, които са разделени на групи и са получили, в най-добрия случай, няколко различни вида терапия и техният ефект се сравнява. Колкото повече данни имаме за даден проблем, толкова по-адекватно решение можем да вземем. Разбира се, ако познаваме всички тези резултати. Това предполага дълбока запознатост с тематиката и редовно следене на новостите в научната литература. Ето защо най-добрият начин за справяне с даден проблем е да се консултираме със специалистите, които, освен всичко изброено, имат и опит в решаването точно на такъв тип проблеми. Съвети, които не са научно обосновани, а се базират на нещо от рода на „на един човек (познат или не) с този проблем му помогна това и това действие“ са с много ниска степен на достоверност, защото хората са различни и фактът (ако е наистина факт), че дадена мярка е помогнала на един, не означава, че ще помогне на всички останали.
Митове за отслабване и хранителни режими
Много често попадаме на реклами, които обещават на потребителя, че ще отслабне с Х килограма за седмица или за месец. Слабо познат факт е, че подобни реклами са изрично забранени със закон, но все пак ги има! Не е възможно някакъв метод на отслабване да работи по един и същ начин при човек, който тежи 120 кг и, да речем, такъв, който е 80 кг.
Има множество хранителни режими, които препоръчват изцяло да се спре приемът на дадена храна и, че това ще реши всички проблеми. Няма как да е толкова просто.

Всяка една храна може да намери място на трапезата ни, стига да е в правилно съчетание, адекватни количества и честота на прием. Съвсем отделен въпрос е, че различните хора обичат различни храни и за всеки отказването от конкретно ястие може да бъде различно трудно. С цел ограничаване на калорийния прием често се препоръчват и по-радикални хранителни режими. Някои от тях са базирани на вегетарианско или веган хранене, но нека да отбележим очевидната истина, че отсъствието на месо или животински продукти не означава непременно по-малко калории. Много по-вероятно е да означава дефицит на определени ценни хранителни вещества. Някои съвети са свързани с ограничаване на времето, в което се приемат калории, на английски език съществуват 2 основни термина – fasting и time-restricted eating. Fasting означава да имате някакъв по-дълъг период от време, да речем, един ден в седмицата, когато не приемате никаква храна, а само вода. Time-restricted eating предполага да отделите определено време в денонощието, в което не приемате никакви калории, може да варира, най-често между 8 и 16 ча̀са. Като всеки друг подход, така и тук някои методи могат да са ефективни при едни, неефективни при други и откровено опасни при трети.
Митове за витамини и добавки
Историята на добавките за лесно отслабване изобилства от световни скандали, свързани с един или друг продукт, който обещава бързи резултати. Обикновено се оказва, че е замесена някаква съставка, за която се знае или бързо се установява, че крие риск за здравето и е забранена (или в последствие бива забранена). За съжаление много продукти на пазара, при подробен анализ, показват наличие на някоя от тези забранени съставки. Най-чести нежелани странични реакции са повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, проблеми със съня, хормонален дисбаланс и др. Истината за поддържане на килограмите в норма е, че редукция на тегло се постига с отрицателен енергиен баланс, т.е. намаляване на приетите калории и увеличаване на изразходваните такива (повишена физическа активност), но и това следва да се случва съгласно съветите или под наблюдението на специалист.
Хора, които имат здравословен начин на живот, биха лесно решили, че нямат нужда от хранителни добавки и това, понякога, е наистина вярно. Тези продукти целят да допълнят диетата и да набавят вещества, които не се приемат в достатъчни количества или да намалят риска от развитие на дадено заболяване. Истина е, че ако човек има пълноценна, балансирана и разнообразна диета, която може да поддържа трайно, вероятно няма да има нужда от хранителни добавки. За съжаление подобна диета изисква много време, енергия и средства и е трудно постижима за голяма част от хората по света. Други се опасяват, че приемат изкуствено създадени продукти и издигат лозунги като „не ми трябва химия!“. Истината е, че химия е всичко около нас, включително въздухът и водата, все пак, имат химични формули. И ако сме много загрижени в стремежа си да избягваме изкуствени продукти, дали можем да го направим и за всички храни и напитки, които консумираме, за дрехите, които носим и всичко около нас, с което сме контакт? Когато приемът на хранителни добавки е съобразен с конкретния човек и неговите нужди, те имат шанса да донесат много повече ползи, отколкото негативи. Друг аргумент, който често се използва от противниците на подобни продукти, е че те крият риск от предозиране. Това е теоретично вярно, но не и ако се следват препоръките на производителите, които са съобразени с регулаторната рамка, изготвена от експерти. Ако човек е решил да предозира, може да го направи дори с вода.
Как да съставите здравословен план на основата на факти
Ако сте в етапа от живота си, в който сте решили да направите някаква промяна в посока здравословни навици, избягване на различни здравни грешки, едно от нещата, с което е добре да започнете, е консултация със специалист. Това може да е семейният лекар, който да направи профилактични изследвания (редно е да се правят ежегодно), да оцени състоянието Ви и да даде общи насоки за хранене, физическа активност и поддържане на добър сън.
Ключово при извършването на тези промени е да правите малки стъпки, които да могат да се имплементират лесно в ежедневието Ви и да се превърнат в рутина. Ако решите изведнъж да завъртите живота си на 180 градуса, най-вероятно промяната няма да трае дълго.
Разумно е да се информирате и за най-широко разпространените дефицити на хранителни съставки – витамини, минерали, да се изследвате за наличие на някакъв недостиг и, при нужда, да попълните липсите. Важна част от пътя към здравословен начин на живот е и справянето с вредни навици. България е на първо място в ЕС по тютюнопушене на глава от населението, а и алкохолната консумация е доста над препоръчителната.
Ако имате трудности в отказването от увреждащи зависимости, потърсете съвет от специалист.