Всеки ден градският човек на XXI век е изправен пред различни предизвикателства. Хроничният стрес отключва сложни невро-хормонални механизми, които увеличават отделянето на важния за организма макроелемент - магнезий. Той играе ключова роля в множество физиологични процеси, отговорни за правилното взаимодействие между органи и системи. Участва в над 300 ензима, свързани с метаболизма на въглехидратите, производството на енергия, както и в регулирането на нивата на други минерали.
Ето защо липсата на магнезий в организма може да бъде причина за редица нарушения.
Магнезият допринася за нормалната функция на мускулите, а витамин B1 (тиамин) – за работата на сърцето.
Магнезият взима пряко участие и във формирането и здравината на костите. Адекватният прием на този минерал в комбинация с витамини от групата В е необходим за доброто функциониране на нервната система. Освен това, магнезият подпомага енергийния метаболизъм и взима участие в деленето на клетките. Той допринася за намаляване на чувството на отпадналост и умора.
Концентрацията на магнезий е висока в мускулите, черния дроб, сърцето.
ОТ КАКВО КОЛИЧЕСТВО МАГНЕЗИЙ СЕ НУЖДАЕМ ЕЖЕДНЕВНО?
Препоръчителният дневен прием на магнезий е различен, в зависимост от възраст, пол, хранителен режим, начин на живот и т.н. При определени групи хора нивата често са под препоръчителните - например заетите с по-интензивна физическа работа губят повече магнезий при изпотя- ване. При други е засилено отделянето му в следствие прием на определени медикаменти или напредване на възрастта.
ПРИЧИНИ ЗА НЕДОСТИГ НА МАГНЕЗИЙ
- нездравословен хранителен режим
- спазване на диети
- стрес и нервно напрежение
- тежка физическа работа
- активен спорт
- употребата на алкохол
- бременност и кърмене
- напреднала възраст
НАЙ-ЧЕСТИ СИМПТОМИ ЗА НЕДОСТИГ НА МАГНЕЗИЙ
- болезнени мускулни схващания (крампи)
- сърдечни ритъмни нарушения
- лесна уморяемост
- липса на здравословен сън
- раздразнителност
За да бъдем жизнени и енергични във всяка възраст са нужни здраво сърце и нервна система. Затова навременната профилактика и грижа са от първостепенно значение!